Kam se starožitnostmi?
Asi jen málokdo nemá na půdě nebo přímo doma nějakou věc, která vypadá staře, ale není si jistý její hodnotou. Pokud mezi tyto jedince patříte i vy, můžete tuto nejistotu poměrně jednoduše eliminovat. Stačí se vydat za nejbližším znalcem do nejbližšího starožitnictví. Pak byste měli alespoň rámcově vědět, jak na tom jste. Ne vždy však musí být ocenění přesné, sto lidí sto chutí. V případě, že nebudete souhlasit s ohodnocením od jednoho znalce, vždy můžete zajít za dalším a možná pak vyhledat ještě jednoho. Odborníci radí, že jsou v takovém případě vhodné alespoň tři posudky od různých znalců. V případě, že zjistíte, že daná starožitnost přeci jen nějakou tu hodnotu má, nemusíte ji hned zpeněžit v antikvariátu. Jsou i jiné možnosti.
Aukce
Jednou z alternativ je aukce. Můžete v ní dostat daleko lepší cenu než v antikvariátu, ale nemusí to být pravidlem. Aukce je sice trochu loterií, ale máte velkou šanci z ní vyjít vítězně. Dnes již navíc nemusíte být aukčnímu řízení přítomni, celá záležitost může probíhat on-line po internetu. Krom obligátní registrace, kterou můžete provést v klidu domova, budete muset předložit v dané aukční síni své doklady totožnosti. A to je vše. Máte-li doma opravdu drahou věc, můžete takto poměrně jednoduše a bezpracně zbohatnout.
Počkat
Nemáte-li finanční problémy a nepotřebujete-li peníze hned na ruku, je možné využít také vyčkávací strategii. U starožitností platí, že čím jsou starší, tím více roste jejich cena. Pokud ji tedy chcete navýšit, můžete takových pět až deset let počkat. Záleží na vaší trpělivosti. Během pár let se může cena starožitnosti i zdvojnásobit. Je hlavně nutné ji mít uloženou tam, kde se nemůže poškodit, například ve skleněné vitríně. Zároveň je vhodné ji udržovat v čistotě. Mějte na paměti, že i malé poškození může hodnotu věci velmi radikálním způsobem snížit.