Přednosti LED diodových svítidel
Studená nebo teplá
Barva světla LED diod byla dlouhou dobu považována za podstatnou nevýhodu těchto svítidel. Kritika se snášela především na veřejné osvětlení, kde chladné tóny barev způsobují tzv. jev světelného smogu, jakéhosi znečištění životního prostředí pro udržení správného spánkového cyklu.
Dnes se však na trh dodávají modely v mnoha odstínech bílého světla, které se zobecňují do tzv. teplé nebo studené barvy. Budete-li si pořizovat LED žárovku, na jejím obalu bude uvedeno, zda jde o světlo teplé nebo chladné. Teplé se hodí spíše pro navození relaxace a přípravu před ukládáním ke spánku, chladné pak pro pracovní činnost, kdy se zvyšuje bdělost.
Lumeny nebo Watty
Většina starší generace má z minulosti zafixován osvit žárovek v souvislosti s jejím příkonem. Zkrátka, jestliže řeknete, že potřebujete stowattovou žárovku, bude každému prodejci jasné, že to bude výkonný zdroj např. pro centrální osvětlení obývacího pokoje, nikoli do slabé lampičky na nočním stolku. U LED diod je to však trochu jinak, tam je rozhodující svítivost v lumenech, neboť jde o výkonné zdroje, na rozdíl od vláknových „edisonek“, jejichž světelná účinnost byla zhruba dvaceti procentní.
Podání barev
Dalším důležitým parametrem je věrnost barev předmětů, které světelný zdroj osvěcuje. Uvádí se buď jako veličina Ra nebo CRI. Čím více se tato hodnota přibližuje 100, tím věrnější obraz osvětlených věcí budete mít před sebou. Abyste měli představu, co se tím myslí, denní světlo slunečních paprsků kolem poledne má hodnotu 100, zatímco oranžové sodíkové výbojky veřejného osvětlení, které stále v obcích a městech převládají, mají CRI přibližně 25.
Životnost
Podstatnou výhodou osvětlovací techniky LED je extrémně dlouhá životnost. Snese mnoho zapínacích cyklů, pracuje i při teplotách hluboko pod bodem mrazu nebo za letních veder, nepřehřívá se, nebzučí, nebliká a vydává světlo ve stejné kvalitě po dobu desítek tisíc hodin.