Vysokotlaké sodíkové výbojky a jejich využití v praxi
Co si představit pod pojmem výbojka? Mnozí lidé se tímto osvětlovacím tělesem ještě nesetkali. Možná jej znají z doslechu či z vyprávění, anebo si o něm přečetli odborný článek na Internetu, ale jen málokdo může tvrdit, že výbojku držel v ruce.
Ve své podstatě jde o velmi zajímavý a pokrokový technický vynález, který využívá vlastnosti některých plynů a par chemických prvků v uměle navozených extrémních podmínkách. Princip činnosti vysokotlakých výbojek spočívá v zažehnutí elektrického výboje tyristorovým nebo tranzistorovým zapalovačem, který dokáže vyvinout v krátkém časovém okamžiku velmi vysoké napětí až 3 tisíce Voltů. U sodíkových výbojek je pochopitelně plnicím médiem nekovový chemický prvek sodík, jehož rozžhavené páry hoří typickým bílým světlem se žlutooranžovým teplým nádechem.
Předchůdcem sodíkových výbojek byly rtuťové, sodík však v této technologii jasně dominoval a svůj primariát si udržel dodnes.
Typické teple podbarvené veřejné osvětlení
Nasazení sodíkových výbojek v terénu poznáte velice snadno. V současné době jsou jimi osazeny téměř všechny lampy veřejného osvětlení v celé republice, až na několik výjimek, kde se zastupitelé dohodli protlačit LED diodové technologie, nasazené obvykle v chladnějších barevných tónech.
V souvislosti s barvou veřejného osvětlení se dostáváme na velmi tenký led, protože jsou na obou miskách vah přibližně v rovnováze odlišné názory řidičů vozidel na silnicích a postoje v souvislosti s dopadem na lidské zdraví. Neměli bychom ignorovat ani jeden tábor stoupenců, jde totiž o to, že teplá barva osvětlení způsobuje únavu za volantem a ohrožuje řidiče mikrospánkem. Na opačném konci spektra však chladné LED diodové osvětlení, které ve večerních hodinách blokuje tvorbu melatoninu pro zdravý spánek, způsobuje nespavost a lidé pak mají sklony k depresím a k agresivitě.